Málaga wordt dit najaar even Duits. Van 9 tot 11 oktober 2026 viert Oktoberfest Algarrobo Costa zijn twintigste editie. Locatie: het Centro Internacional Plaza in Algarrobo Costa. Drie dagen lang klinkt er Beierse muziek, vloeit het bier rijkelijk en ruikt het naar braadworst.
Spaanse weetjes en nieuws uit Andalusië

Castillo de Baena, provincie Córdoba
Een stoer bouwwerk met een verleden dat je niet zomaar wegpoetst. Castillo de Baena begon ooit als een Arabisch fort, ergens rond het jaar 890. Toen heette het nog Bayyana en was het het toneel van flinke rebellie. Umar ibn Hafsun nam het in, de emir Abd Allah sloeg terug en zette er zijn eigen cavalerie neer. Vanaf dat moment was Baena, provincie Córdoba, niet zomaar een dorp, maar een strategisch knooppunt in de regio.
Opbouw, ondergang en weer opkrabbelen
In de tijd van het kalifaat ging het Baena voor de wind. Er was handel, groei en status. Tot het kalifaat viel. Toen kwamen de Berbers langs, en dat ging niet zachtzinnig. Plunderingen gooiden roet in het eten en remden de opmars van de stad flink af.
Toch gaf Baena zich niet zomaar gewonnen. In 1165 klonk het geluid van strijd weer door de heuvels, dit keer tussen Almohaden en Almoraviden. Sporen van deze tijd zijn opgegraven tijdens archeologisch onderzoek tussen 2007 en 2010.
Van strijdtoneel naar kroonbezit
In augustus 1241 kwam Baena in handen van de christenen. Het kasteel kreeg een nieuwe rol binnen het koninkrijk. Eerst onder directe krooncontrole, later probeerden koningen van de Trastámara-dynastie er een heerlijkheid van te maken. Niet zonder slag of stoot: pas in 1448 gingen de inwoners akkoord. In die roerige periode werd het kasteel flink opgeknapt om de boel veilig te houden.
Van vesting naar vorstelijk verblijf
In de zestiende eeuw veranderde het kasteel van karakter. Geen oorlog, maar wooncomfort. Diego Fernández de Córdoba maakte er zijn thuis van. Wat ooit dikke, gesloten muren waren, kregen ramen, deuren en binnenruimtes. Geen fort meer, maar een paleis.
En het bleef niet bij hem. Don Gonzalo Fernández de Córdoba logeerde er, net als koning Enrique IV en koningin Juana. Zelfs Isabel de Katholieke kwam langs, en haar echtgenoot ook – meer dan eens zelfs, tijdens de oorlog om Granada.
In 1566 gaf Filips II het gebied officieel de titel van hertogdom. Een laatste koninklijke stempel op een plek die al eeuwenlang meetelt.
(c) foto en bron: www.baenaturismo.com
___
Misschien boeien deze berichten u ook?
Chiclana de la Frontera in Cádiz ligt in het zuiden van het zuiden en heeft acht kilometer strand. Zet je voeten in het fijne zand en luister naar de golven. De Atlantische Oceaan kleurt hier dieper blauw dan waar ook. Familie, vrienden en onbezorgde dagen horen erbij. Dit stuk kust bewaart oude verhalen over tonijntrek en blijft het hele jaar door goed voor rust en plezier.
Twee verdiepingen vol Spaanse marinegeschiedenis. Dat is het Museo Naval in San Fernando, Cádiz, in een notendop... nee, dat woord mag niet. Gewoon: dit museum pakt groots uit.





















