Midden in het natuurpark Los Alcornocales, nabij Algeciras in de provincie Cádiz, ligt een bijzondere plek waar je even helemaal kan verdwijnen. De La Chorrera waterval tumelt naar beneden in de rivier de Miel, omringd door oude molens en restanten van een middeleeuws pad. Dit is Spanje op z'n wildst: dichte vegetatie, kraakhelder water en een stilte die je bijna kan aanraken.
IN HET NIEUWS UIT ANDALUSIË VIND JE ALTIJD IETS INTERESSANTS EN SPANNENDS OM TE LEZEN!

Castillo de Sabiote, Jaén: van verdedigingsbolwerk tot renaissancistisch verblijf
Het Castillo de Sabiote in de provincie Jaén is geen doorsnee fort. Wat ooit begon als een bescheiden islamitisch verdedigingswerk, groeide uit tot een machtige vesting van de Orde van Calatrava en werd uiteindelijk een indrukwekkend renaissancepaleis. Dit kasteel is een schoolvoorbeeld van hoe architectuur, macht en geschiedenis elkaar versterken.
Van prehistorisch dorp tot middeleeuwse vesting
De heuvel waarop het kasteel staat, werd al bewoond in de steentijd. Archeologen vonden hier restanten van een nederzetting uit het 3e millennium v.Chr., waaronder graven, hutten en opslagkuilen. Dankzij de vruchtbare rivieroevers in de buurt was deze plek ideaal voor landbouw, visvangst en veeteelt.
Later vestigden zich islamitische gemeenschappen op deze strategische locatie. Tussen de 8e en 13e eeuw groeide hier een ommuurde nederzetting, bekend als Hisn Sabiyyuto. Dit islamitische bolwerk hield eeuwen stand, totdat koning Fernando III de regio tussen 1227 en 1229 veroverde.
De Orde van Calatrava verandert het spel
In 1257 kreeg de Orde van Calatrava de stad in handen van koning Alfonso X. De ridders begonnen onmiddellijk met het bouwen van een nieuwe burcht op de resten van het islamitische verdedigingswerk. Het resultaat: een vierkante fortificatie met zeven massieve torens, een versterkte zuidzijde met een imposante Torre del Homenaje, en een overzichtelijk binnenplein.
Naast militaire functies kreeg het complex ook religieuze en administratieve ruimtes, zoals een vermoedelijke kapel en een opslaghuis (casa Tercia). Binnen de muren ontstond zo een zelfvoorzienende miniwereld, klaar voor belegering of machtsstrijd.
Van militaire macht naar koninklijke grandeur
Eind 15e eeuw veranderde de situatie opnieuw. Don Francisco de los Cobos, secretaris van keizer Karel V, werd de nieuwe eigenaar. Hij schakelde architect Andrés de Vandelvira in voor een grondige make-over van het complex.
De verdedigingswerken kregen een opfrisbeurt met nieuwe bastions en dikkere muren. Maar het belangrijkste was de transformatie van het binnenhof tot een elegant renaissancepaleis met bogen op zuilen, meerdere woonlagen en een nieuwe ingang met brug en familiewapen.
Hoewel delen van de middeleeuwse structuur verloren gingen, bleef de indrukwekkende mix van gotiek en renaissance behouden. De renovatie gaf het kasteel een compleet nieuwe uitstraling, meer passend bij een adellijk verblijf dan bij een militaire vesting.
Belangrijke rol binnen de regio Jaén
Castillo de Sabiote maakt deel uit van het zogeheten “Triángulo del Renacimiento”, samen met de steden Úbeda en Baeza. Deze drie plaatsen vormen het hart van de renaissancearchitectuur in Andalusië en zijn verbonden via de culturele route “Andrés de Vandelvira”.
De strategische ligging van het kasteel speelde eeuwenlang een sleutelrol in de grensverdediging en binnenlandse machtsstrijd. Tijdens conflicten zoals de opvolgingsoorlog van de Katholieke Koningen koos Sabiote partij voor Isabella I van Castilië.
Restauratie en archeologisch onderzoek
In de 20e eeuw kreeg het kasteel een broodnodige restauratie, waarbij de historische structuur in ere werd hersteld. Archeologische opgravingen in en rond het fort brachten nog meer informatie aan het licht over de oude islamitische en prehistorische lagen onder het bouwwerk.
Zo biedt Castillo de Sabiote niet alleen een indrukwekkend zicht op de renaissancearchitectuur, maar ook een tastbare blik op duizenden jaren geschiedenis.
Praktische informatie
Adres: Castillo de Sabiote, 23410 Sabiote (Jaén)
Bereikbaarheid: De burcht ligt vlak bij het centrum van Sabiote en is eenvoudig bereikbaar met de auto vanuit Úbeda (15 minuten).
Bijzonderheden: In 1972 werd het complex uitgeroepen tot Conjunto Histórico-Artístico, een beschermd historisch geheel.
Een bezoek aan Castillo de Sabiote is geen standaard uitstapje, maar een reis door lagen van Spaanse geschiedenis, van prehistorie tot renaissance.
(c) foto: Partal, bron: www.jaenparaisointerior.es
Misschien boeien deze berichten u ook?
Zo'n 500 meter buiten het centrum van Yunquera, provincie Málaga, staat een opvallende ronde toren. Inwoners noemen hem El Castillo, al is het eigenlijk een wachttoren. De toren staat op de lijst van Cultureel Erfgoed van Spanje en trekt wandelaars die het Parque Natural Sierra de las Nieves verkennen.


























