Klein van formaat, groot van karakter. Fuente-Tójar is het minste dorp in het Subbética-gebied in de provincie Córdoba, maar wat het te bieden heeft, verbaasd je. Hier stap je zo een andere wereld binnen: eentje van olijfgaarden, muurschilderingen, Iberische geschiedenis en een levende volkstraditie die al eeuwen meegaat.
Spaanse weetjes en nieuws uit Andalusië

Las Cabezas de San Juan (Sevilla): waar de Spaanse grondwet tot leven kwam
Las Cabezas de San Juan in de provincie Sevilla schreef op 1 januari 1820 geschiedenis. In dit Andalusische stadje riep luitenant-kolonel Rafael de Riego de Spaanse grondwet uit, die jaren eerder in Cádiz werd gezworen. Dit moedige moment maakte een einde aan het absolutisme van Fernando VII en de Spaanse Inquisitie. Spanje kreeg zo zijn eerste constitutionele monarchie.
Dit plaatsje met bijna 17.000 inwoners ademt rust en kalmte, maar zit boordevol historische verhalen. De Carthagers gebruikten het als verdedigingsbastijn tegen de Romeinen. Hannibal liet hier zelfs verschillende torens bouwen. Onder Arabische heerschappij kreeg het de naam Atalayas de Montúfar. De huidige toevoeging 'San Juan' verwijst waarschijnlijk naar de Orde van San Juan, die de plaats mocht bewaken.
De bewoners zijn hartelijk en gastvrij. Het stadje ligt strategisch tussen Cádiz en Sevilla. Flamenco zit hier diep in de genen, met evenementen als het Festival de La Yerbabuena en verschillende kerstzambombás. De lokale keuken draait om specialiteiten als 'habas helás' (bevroren tuinbonen), rijstgerechten, asperges, tagarninas en seizoensgebak zoals tortas de manteca met kerst en roscos amarillos tijdens Pasen.
Natuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen in het Complejo Endorreico Lebrija-Las Cabezas. Dit beschermde natuurgebied herbergt verschillende bedreigde diersoorten. Samen met de moerassen van Brazo Este del Guadalquivir maakt dit de omgeving van Las Cabezas de San Juan tot een ecologische parel.
Hoe kom je in Las Cabezas de San Juan
Met de auto rijd je vanuit Sevilla via de AP-4 tot afslag 44. Vanaf daar volg je de A-471 rechtstreeks naar je bestemming.
De trein is ook een optie: lijn C1 van Cercanías Renfe vertrekt vanaf station Santa Justa in Sevilla. Vanaf busstation Plaza de Armas in Sevilla vertrekken eveneens bussen naar Las Cabezas de San Juan.
Rondreizen door het stadje
Loop door de straatjes en proef de sfeer van dit historische plaatsje. De omgeving leent zich perfect voor wandelroutes, fietstochten en paardrijtochten door het landschap.
Waarom Las Cabezas de San Juan bezoeken
Historische plekken Rincón Malillo is de wieg van lokale kunstenaars en Pasaje de Doña Mercedes biedt prachtige vergezichten. Plaza de la Constitución herinnert aan het revolutionaire moment van 1820.
Natuurgebieden Het Complejo Endorreico Lebrija-Las Cabezas bestaat uit zes lagunes waar flamingo's en andere beschermde vogels leven. Loop, fiets of rijd te paard door dit waterrijke landschap.
Culinaire tradities Proef het typische kilobrood met traditionele gerechten als 'habas helás' en slakken. De kerstkoekjes en paasgebak zijn legendarisch.
Evenementen en tradities De Recreación del Levantamiento de Riego brengt de constitutionele geschiedenis tot leven met exposities, markten en culturele optredens. De Levende Kerststal en flamencozambombás maken december tot een feestmaand. Campanillero-koren zingen door de straten.
De Semana Santa van Las Cabezas de San Juan kreeg in maart 1998 de titel 'Van Nationaal Toeristisch Belang'. De processies van de broederschappen, eeuwenoude tradities als het Sermón de Jesús en rijke beeldhouwkunst maken indruk.
Het Festival de la Yerbabuena in juni trekt flamencoliefhebbers van heinde en verre. Dit evenement heeft een lange geschiedenis en brengt topkunstenaars naar het stadje.
Sportieve uitdagingen In juni kun je meedoen aan het Duatlón Cross, in april aan de wielrenroute en in november aan de Carrera Urbana "Rafael del Riego". Paardrijden bij zonsondergang door de natuurrijke omgeving levert filmische momenten op.
Bezienswaardigheden in Las Cabezas de San Juan
Plaza de la Constitución en het stadhuis Begin je bezoek op deze centrale plaza waar in 1820 de eerste Spaanse grondwet werd afgekondigd. Het stadhuis was het eerste constitutionele gemeentehuis van Spanje.
Museo Municipal Het achttiende-eeuwse huis van de familie Valcárcel huisvest nu het gemeentelijk museum. Hier leer je alles over Rafael del Riego en zijn daad van 1 januari 1820.
Rincón Malillo Dit emblematische plekje bracht kunstenaars voort als schilder Paco Cotto en flamencodanseres Pepa Montes. Het plein vormt het decor voor activiteiten rond het Festival Flamenco La Yerbabuena, dat in de jaren 70 ontstond. Ook Fernando Bravo en Juan Britto droegen Las Cabezas via hun kunst de wereld in.
Iglesia de San Juan Bautista Deze laat-barokke kerk ligt op het hoogste punt van het stadje en is van verre te zien. Het imposante gebouw bevat een crucifix van de beroemde beeldhouwer Juan de Mesa en zestiende-eeuwse religieuze kunst.
Iglesia de San Roque Aan de Plaza de los Mártires staat deze kerk met zeventiende-eeuwse barokke beelden. De populaire Jesús Nazareno trekt veel vereerders. Op het plein prijkt een fontein met een buste van generaal Riego.
Pasaje de Doña Mercedes Deze pittoreske passage biedt fantastische uitzichten over het stadje.
Complejo Endorreico Lebrija-Las Cabezas Verken dit lagunegebied te voet, per fiets of te paard. Wacht tot de zon ondergaat voor de mooiste foto's.
Ligging en omgeving
Las Cabezas de San Juan ligt 50 kilometer van Sevilla en maakt deel uit van de toeristische regio Guadalquivir-Doñana. Het stadje ligt op een heuvel (cabezo) van de laatste uitlopers van de Sierra de Gibalbín. Het gemeentegebied omvat delen van de moerassen en het beschermde Complejo Endorréico de Lebrija-Las Cabezas de San Juan.
(c) foto en bron: www.turismosevilla.org
___
Misschien boeien deze berichten u ook?
Het Cabildo Catedral van Córdoba boekt opnieuw vooruitgang in de zorg voor de Mezquita-Catedral. De Provinciale Erfgoedcommissie gaf groen licht voor de restauratie van het dak van de Capilla de Santa Inés. Een belangrijke stap, want de kapel kampt al jaren met ernstige waterproblemen.






















