San Silvestre de Guzmán, gelegen in de provincie Huelva, is een dorp met een rijke geschiedenis en diverse attracties. Van archeologische vindplaatsen tot prachtige natuurlijke omgevingen, het is een ideale bestemming voor geschiedenisliefhebbers en natuurliefhebbers.
La Vuelta a España 2026
"De Vuelta a España, waar elke etappe een episch verhaal vertelt en de weg naar glorie zich ontvouwt met elke trap op het Spaanse terrein."

La Vuelta 26 start in Monaco en eindigt bij het Alhambra
De 81ste editie van La Vuelta trekt van 22 augustus tot 13 september 2026 langs de Middellandse Zee. De start is in Monaco met een 9 kilometer lange tijdrit, de finish ligt drie weken later bij het Alhambra in Granada. Voor het eerst sinds 1986 eindigt de ronde niet in Madrid en ook niet in Santiago de Compostela. Granada wordt de achtste finishstad in de geschiedenis van La Vuelta.
Vier landen en meer dan 58.000 hoogtemeters
Het parcours telt 3.275 kilometer verdeeld over 21 etappes. De route blijft dicht bij de Middellandse Zee en loopt door vier landen: Monaco, Frankrijk, Andorra en Spanje. De laatste tien etappes spelen zich volledig af in Andalusië.
Parcoursbouwer Fernando Escartín waarschuwt alvast: dit wordt een van de zwaarste edities uit de geschiedenis. Met ruim 58.000 hoogtemeters krijgen de renners een stevige uitdaging voorgeschoteld.
Andorra zet de toon met bergfestival
Na de start in Monaco en twee etappes door Frankrijk komt het peloton aan in Andorra. Al voor de 25ste keer (sinds 1965) doorkruist La Vuelta dit bergachtige prinsdom. In een rit van slechts 104 kilometer volgen de Port d'Envalira, Beixalis, Coll d'Ordino en Alto de la Comella elkaar razendsnel op.
Bekende en nieuwe beklimmingen
Verschillende klassieke slotklimmen keren terug. Valdelinares, Alto de Aitana, Calar Alto, Sierra de la Pandera en Penas Blancas zijn onder meer terug van weggeweest. Valdelinares zag in 2014 voor het laatst de finish, toen Nairo Quintana er de leiderstrui pakte. Pierre Latour won in 2016 als laatste op Alto de Aitana, al moet zijn opvolger wel ruim 5.000 hoogtemeters verwerken.
Twee nieuwe uitdagingen wachten op de renners. Puerto El Bartolo biedt een 3,5 kilometer lange gravelstrook op 16 kilometer van de streep in Castellón. En dan is er nog Collado del Alguacil, de finale van etappe 20. Deze nieuwe klim van 8 kilometer kent stukken met hellingen tot 20%. Daarvoor staat al een dubbele beklimming van de Alto de Hazallanas in de Sierra Nevada op het programma.
Sprintkansen en twee tijdritten
Sprinters krijgen vier à vijf kansen, al moeten ze sommige etappes delen met de punchers. De laatste dag eindigt bij het Alhambra met een klim van ongeveer een kilometer, vier keer te rijden in een spectaculair circuit.
Tijdritspecialisten kunnen zich uitleven in Monaco (9 km) en in een langere tijdrit van 32,5 kilometer tussen Puerto de Santa Maria en Jerez de la Frontera. Dat is langer dan in de afgelopen jaren.
Granada als decor voor de finale
Prins Albert II van Monaco licht de Grand Départ toe: "Het is een grote eer om La Vuelta 26 te mogen verwelkomen. We tonen de wereld alle kanten van ons land: sportieve topklasse, milieubewustzijn en internationale uitstraling."
Wedstrijddirecteur Javier Guillén benadrukt het internationale karakter: "Van start tot finish blijft La Vuelta dicht bij de Middellandse Zee. We bezoeken historische steden, legendarische cols en introduceren nieuwe beklimmingen. De finish bij het Alhambra, de rode vesting van Granada, wordt een uniek slot van drie weken koers."
(c) foto's en bron: www.lavuelta.es
La Vuelta etappeschema 2026
(1) za 22/8 tijdrit 9 km
Monaco > Monaco
(2) zo 23/8 heuvels 215.2 km
Monaco > Manosque
(3) ma 24/8 bergen 166.7 km
Gruissan > Font Romeu
(4) di 25/8 bergen 104.9
Andorra la Vella > Andorra la Vella
(5) wo 26/8 vals plat 171.1 km
Falset . Costa Daurada > Roquetes. Terres de l'Ebre
(6) do 27/8 heuvels 176.8 km
Alcossebre > Castellón
(7) vr 28/8 bergen 149.9 km
vall d'Alba > Aramón Valdelinares
(8) za 29/8 vlak 176.4 km
Puçol > Xeraco
(9) zo 30/8 bergen 187.5 km
La Vila Joiosa/ Villajoyosa > Alto de Aitana.Costa Blanca
ma 31/8 rustdag
(10) di 1/9 heuvels 184.5 km
Alcaraz > Elche de la Sierra
(11) wo 2/9 vlak 156.1 km
Cartagena > Lorca
(12) do 3/9 bergen 166.5 km
Vera > Calar Alto
(13) vr 4/9 heuvels 193.2 km
Jaén > Sierra de La Pandera
(14) za 5/9 bergen 152.7 km
Jaén > Sierra de La Pandera
(15) zo 6/9 heuvels 181.2 km
Palma del Río > Córdoba
ma 7/9 rustdag
(16) di 8/9 vlak 186 km
Cortegana > La Rábida. Palos de la Frontera
(17) wo 9/9 vlak 189.2 km
Dos Hermanas > Sevilla
(18) do 10/9 tijdrit 32.5 km
El Puerto Santa María > Jerez de la Frontera
(19) vr 11/9 bergen 205.1 km
Vélez-Málaga > Peñas Blancas. Estepona
(20) za 12/9 bergen 187 km
La Calahorra > Collado del Alguacil
(21) zo 13/9 heuvels 99.4 km
Carrefour Granada > Granada
De geschiedenis van La Vuelta a España
La Vuelta a España behoort tot de drie grootste wielerrondes ter wereld, samen met de Tour de France en de Giro d'Italia. Sinds de eerste editie in 1935 heeft de Spaanse ronde zich ontwikkeld tot een van de meest uitdagende en onvoorspelbare wedstrijden op de wielerkalender.
De eerste jaren van de Vuelta
De Vuelta werd in het leven geroepen als een meerdaagse wielerwedstrijd door de krant Informaciones. In de beginperiode lag de focus vooral op Spaanse renners, wat resulteerde in overwinningen van voornamelijk lokale favorieten. Pas in 1955 wist de Zwitser Jean Bovet als eerste niet-Spaanse renner de eindzege te behalen.
Internationale groei en iconische winnaars
Na verloop van tijd groeide de Vuelta uit tot een evenement met wereldwijde aantrekkingskracht. Grote wielrenners schreven de Spaanse ronde op hun naam, waaronder Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Bernard Hinault, Miguel Indurain, Alberto Contador en Chris Froome. De combinatie van zware bergetappes en onvoorspelbare klassementswijzigingen maakt de wedstrijd geliefd bij zowel renners als fans.
Gedenkwaardige edities
Sommige edities van de Vuelta zijn om verschillende redenen de geschiedenisboeken ingegaan. In 1995 wist Abraham Olano als eerste Spanjaard de ronde in Madrid af te sluiten met de leiderstrui, terwijl Marco Pantani de bergtrui won. De editie van 2011 betekende de doorbraak van Chris Froome, die later uitgroeide tot een van de grootste ronderenners van zijn generatie.
Wat maakt de Vuelta uniek?
De Vuelta staat bekend om zijn steile beklimmingen, explosieve finales en onverwachte koersverlopen. Waar de Tour de France vaak een voorspelbaar strijdverloop kent, zorgt de Vuelta geregeld voor verrassingen. Etappes met onbekende, maar extreem steile beklimmingen maken het klassement vaak tot de laatste dagen spannend.
De toekomst van de Vuelta
Jaar na jaar blijft de Vuelta a España zichzelf vernieuwen met nieuwe routes, uitdagende beklimmingen en een internationaal deelnemersveld. De combinatie van traditie en innovatie zorgt ervoor dat deze wielerronde een vaste waarde blijft in de wielersport.
Literatuur
La Vuelta - Historische verhalen uit de ronde van Spanje
auteur: Edwin Winkels

























